Gdzie kupić swoje pierwsze NFT? Przedstawiamy najpopularniejsze strony gdzie znajdziesz wymarzone tokeny
Wszystkie internetowe media są wypełnione informacjami na temat tokenów po brzegi i ciężko jest znaleźć wiarygodne źródło, które pozwoli wejść nam w ten świat. NFT (non-fungible token) to niewymienialne tokeny, które są elementem kodu blockchain. Można je porównać do kryptowalut, ale z jedną zasadniczą różnicą – nie można ich podzielić, ani wymienić na inny token (jak to się dzieje w przypadku np. pieniądza fiducjarnego). Szerzej temat samej definicji NFT poruszaliśmy w jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu, serdecznie do niego zapraszamy.
Z natłoku informacji ciężko dojść do faktycznych zastosowań NFT.
Nie ulega wątpliwościom, że jest to obecnie bardzo gorący temat, który wywołuje skrajne emocje w opinii publicznej. Często padają zarzuty, że NFT jest kolejną formą spekulacji, która to może w zupełnie nieprzewidywalnym momencie zdezintegrować zainwestowany w niego kapitał. Natomiast z drugiej strony, dzięki nowym rozwiązaniom wielu młodych artystów będzie mogło poszerzyć horyzont rynku zbytu na swoje dzieła. Zaletom i wadom przyjrzeliśmy się w tym artykule.
W momencie, gdy NFTs zyskują kolejne szczyty popularności i internet pęka w szwach od informacji, wielu z was zastanawia się pewnie od czego zacząć swoją przygodę z cyfrową sztuką. Podstawowym elementem całego procesu zakupowo – sprzedażowego niewymienialnych tokenów, jest dobór dostosowanego pod nasze potrzeby marketu. Na rynku istnieje wiele różnych stron, które teoretycznie dostarczają ten sam produkt – token. W praktyce jednak, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mnogość stron wynika z dostarczania przez nie różnych rodzajów usług, których finalnym produktem jest NFT. W zależności od potrzeb możemy wybrać platformę, która zawiera tokeny naszych ulubionych artystów. W innym przypadku, możemy poszukiwać dopiero co wschodzących artystów i liczymy, że znajdziemy tego wyjątkowego! Możemy również dobierać stronę pod względem płaconej przy zakupie prowizji.. Wariantów jest wiele, ale z pewnością znajdziemy coś dla siebie.
Gdzie zatem kupić niewymienialne tokeny?
Przechodząc do meritum – w internecie mamy dostęp do szerokiej bazy substytucyjnych narzędzi. Ale czym one tak naprawdę się od siebie różnią i jak dobrać odpowiedni? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w kolejnych krokach. Przedstawimy zalety i wady 4 najpopularniejszych stron, a także jakie są ich cechy charakterystyczne.
OpenSea
Strona ta jest wiodącym marketplace do zakupu i sprzedaży NFT na świecie. Jest on kompatybilny z blockchainami Ethereum, Polygon i Klaytn. Na tej platformie dostępnych jest wiele kategorii, które pozwolą ci znaleźć odpowiedni rodzaj sztuki cyfrowej. Zyskujesz możliwość zakupu i sprzedaży zmintowanych NFT. Dodatkowo możesz stworzyć za opłatą swój własny token (ale o tym innym razem). Aby dokonywać jakichkolwiek zakupów na tej stronie musisz być posiadaczem portfela Ethereum.
Zalety:
- Konkurencyjne prowizje,
- Szeroki wybór różnego rodzaju cyfrowej sztuki,
- Łatwość w stworzeniu własnego NFT,
- Opłata za gaz dopiero w momencie faktycznej sprzedaży tokena,
- Łatwy w obsłudze dla osób dopiero zaczynających z NFTs.
Wady:
- Tantiemy w max. wysokości 10%,
- Wymagany portfel kryptowalutowy do zakupu/sprzedaży NFT.
Nifty Gateaway
Gdy poszukujesz wyjątkowych tokenów, Nifties są zdecydowanie dla ciebie. Każdy zainteresowany tematem NFT na pewno słyszał o pracach artysty Beeple lub stokenizowanym teledysku Grimes – można je było zakupić na Nifty Gateaway. Strona ta kojarzy się z szeroko znanymi postaciami ze świata popkultury, co też jest jej cechą charakterystyczną, wyróżniającą ją spośród innych tego typu marketplace’ów. Wszystkie tokeny są tworzone na technologii Ethereum.
Zalety:
- Możliwość zakupu tokenów za waluty fiducjarne (nie potrzebna portfeli kryptowalutowych),
- Dostęp do ekskluzywnych tokenów,
- Łatwy w obsłudze dla osób dopiero zaczynających z NFTs.
Wady:
- Jedynie popularni artyści mogą dodawać swoje tokeny na platformę,
- Brak przejrzystości co do opłat za gaz,
- Platforma nie jest w pełni zdecentralizowana (aktywa są przechowywane na platformie, a nie w sieci blockchain).
Rarible
Jest to kolejna platforma, która zapewnia dostęp do szerokiej gamy NFTs – tak jak OpenSea. Znajdziemy tutaj kategorie takie jak fotografia, sztuka, muzyka czy też gry. Można na niej sprzedać/kupić pojedyncze stokenizowane dzieła sztuki lub całe kolekcje. Platforma korzysta z własnej kryptowaluty – RARI. Założyciele promują decentralizację systemu płatności i biorą pod uwagę głos społeczności na podejmowane decyzje w kontekście aktualizacji i usprawnień.
Zalety:
- Szeroka gama dostępnych NFTs,
- Można dostosować opłaty za gaz i prowizje,
- Wpływ społeczności na rozwój platformy.
Wady:
- Wymagany portfel kryptowalut,
- Wypłatę otrzymujemy w lokalnej kryptowalucie.
Foundation
Kolejna platforma zbudowana na technologii blockchain Ethereum. Dzięki niej uzyskujesz dostęp do ogromnej bazy tokenów o różnej kategorii. Podobnie jak Nifty Gateaway, dobiera artystów, którzy mogą wystawiać swoje prace. Jeśli chcesz sprzedawać NFT na Foundation, będziesz musiał wypełnić wniosek i pokazać swoje portfolio. Foundation przeanalizuje Twój profil i wyśle Ci zaproszenie, jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jeśli jesteś kolekcjonerem, wystarczy, że posiadasz portfel MetaMask lub Wallet Connect.
Zalety:
- Starannie dobrane i wysokiej jakości NFTs,
- Stworzony i prowadzony przez artystów.
Wady:
- Wyższa prowizja za sprzedaż tokena – 15%,
- Wymóg zaakceptowania profilu, aby móc sprzedawać prace,
- Nieprzystępny UI dla początkującego entuzjasty NFT.