Galerie online – największa rewolucja na rynku sztuki?

NFT to unikalne tokeny oparte na technologii blockchain, pozwalające kupującym stać się właścicielami rzeczy zarówno materialnych jak i niematerialnych (np. instalacje artystyczne, animacje 3D czy też utwory muzyczne lub rzeźby). Samo NFT jest wykorzystywane jako forma inwestycji, możliwość wyróżnienia się z tłumu lub chęć posiadania czegoś na własność. Ale jak to na własność? Przecież od zapisania obrazka w internecie lub ściągnięcia piosenki dzieli nas tak naprawdę jedno kliknięcie. W takim razie jaki jest cel w zakupie tokenów, których ceny często sięgają kwot powyżej 6 zer? Celem jest uzyskanie certyfikatu, który potwierdza oryginalność danego dzieła – tym samym mamy prawo do jego późniejszego odsprzedania na rynku wtórnym.

Samo NFT jest bardzo szerokim pojęciem pod który prawdę mówiąc można podciągnąć wszystko – tweety, śmieszne obrazki czy też posty na instagramie. Ale w tym artykule, chciałbym się skupić głównie na artystycznej części tego pojęcia. Dzięki rozpowszechnieniu cyfryzacji sztuki w ostatnich latach, do łask wróciły galerie online. Nie jest to nowy koncept ale z pewnością niszowy, ze względu na istniejącą ogromną przepaść w porównaniu do fizycznego doświadczania sztuki. Przez wiele lat, większość galerii i domów aukcyjnych była sceptycznie nastawiona do przenoszenia dzieł do świata wirtualnego, bojąc się, że nie o to chodzi w sztuce. Obawy były mniej lub bardziej uzasadnione, trzeba też wziąć pod uwagę, że technologia na tamten moment nie była wystarczająco rozwinięta, aby konkurować z doznaniami na żywo. Niemniej jednak, przenosząc się do teraźniejszości, po oficjalnej zapowiedzi CEO Facebook’a Metaverse, ogromnemu postępowi VR (ang. Virtual Reality) i szalonym wzroście popularności NFT, znajdujemy się w miejscu gdzie znane nam granice zaczynają się powoli zacierać.

Jedyne co nam w tym momencie jest potrzebne, aby rozpocząć swoją przygodę z wirtualnymi wystawami to tak naprawdę dobrej jakości zestaw VR, który pozwoli nam na całkowitą immersję w świat sztuki online. Ale czym tak naprawdę są galerie online? Jako Art Dealers, przeprowadziliśmy rozmowę z właścicielem Walter’s Cube – Balazs Farago, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i móc podzielić się z wami jego przemyśleniami. Galerie online są „cyfrowym bliźniakiem” fizycznych wystaw. Wszystkie prace są dostępne na stronie internetowej, na którą wystarczy wejść aby rozpocząć zwiedzanie. Po takiej galerii można spacerować, sprawdzać obiekty 3D czy odnaleźć artystę na jego social mediach za pomocą jednego kliknięcia. Głównymi zaletami jest fakt, że takie galerie są dostępne niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy, czynne 24/7 i taka wystawa może zostać utworzona w relatywnie krótkim czasie – czyli wszystkie koszty logistyczne w tym momencie przestają być istotne. Tworzenie wydarzeń online pozwoli zmniejszyć koszty prowadzenia galerii, szczególnie podczas pandemii, gdy nie było możliwości odwiedzania tych miejsc osobiście.

Z galerii online mogą korzystać nie tylko artyści, którzy tworzą cyfrową sztukę ale również kolekcjonerzy NFT, chcący zaprezentować swoje kolekcje. Przestrzeń w Metaverse jest czymś analogicznym do prawdziwego życia, z tym, że jesteśmy w stanie zagospodarować ją na własny sposób. Aktualnie większość największych galerii zaimplementowała wystawy online do swojego programu artystycznego, organizując regularnie kolejne wydarzenia. Coraz więcej ludzi odkrywa nowy wymiar doświadczania sztuki, otwierając się na technologię i możliwości, które nam ona dostarcza stale poszerzając swoje granice. Niezależnie od stosunku jaki mamy do tematu wystaw online, trzeba przyznać, że jesteśmy w trakcie odkrywania zupełnie nowego obszaru w dziedzinie sztuki i z niecierpliwością czekamy na to co przyniesie przyszłość.

Na sam koniec chcielibyśmy podziękować za rozmowę Walter’s Cube, dzięki której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji prosto z samego środka poszerzonej rzeczywistości. Tym samym chcemy was zaprosić na ich stronę, gdzie możecie doświadczyć sztuki z każdego miejsca na świecie, o każdej porze niezależnie czy jesteście na telefonie czy komputerze!